kolmapäev, 19. september 2012

JÄRVAMAA MUUSEUM PAKUB TEGEVUSI


colorheader3.jpg
Alanud õpihooajal pakub Järvamaa Muuseum lasteaialastele ja kooliealistele uusi ja juba teada muuseumitunde uues kuues.
Oma tegevustega soovime tuua huvilistele ajalugu veidi lähemale. Ajaloo, eriti kohaliku pärandi tundmine aitab kaasa kodukohatunde tekkimisele ja aitab kujundada identiteeti. Muuseum pakub selleks mitmesuguseid võimalusi. 
Siinkohal on lühidalt välja toodud sügisel 2012 väljapakutavad muuseumitunnid ja näitused.

Kuni 30. novembrini on avatud näitus „Öötla hõbeaare“.
Kuni 30. novembrini 2012 on võimalik külastada näitust ja muuseumitunde teemal „Järvamaa ja järvamaalased Eesti filmis“.
Näitus annab ülevaate Järvamaalt pärit näitlejatest ja filmimeestest, rändkinost, filmitehnikast, kinokultuurist ning filmivõttepaikadest. Saab uudistada vanu filmiajakirju, kinoplakateid, vaadata lõigukesi Järvamaaga või järvamaalastega seotud filmidest.
Kõige väiksematele kannab muuseumitund nime „Multikatest mängufilmini“. Lapsed saavad aimu millised on erinevad filmiliigid, näevad katkendeid vanadest multi- ja lastefilmidest, joonistavad oma multifilmikangelasi.
Põhikoolilapsed saavad tulla tundi, mille nimi on „Eesti filmi 100 aastat“. Tunnis saab aimu eri filmiliikidest, filmi- ja kinoajaloost Eestis, järvamaalaste osast Eesti filmi arenguloos, vanast filmitehnikast jne. Lapsed saavad vaadata vanu filmilõike, joonistada filmiplakatit või teha läbi tummfilmistseeni.
Keskkooliõpilaste tunni pealkiri on „Järvamaa ja järvamaalased Eesti filmis“. Tund annab ülevaate Järvamaalt pärit näitlejatest ja filmimeestest, rändkinost, filmitehnikast, kinokultuurist ning  filmivõttepaikadest. Saab uudistada vanu filmiajakirju, kinoplakateid, vaadata lõigukesi Järvamaaga või järvamaalastega seotud filmidest.

JÄTKUVALT ON VÕIMALIK KÜLASTADA JÄRGMISI MUUSEUMITUNDE:
Lasteaiarühmadele, algklassidele
KES ELAB METSA SEES?
Uurime lastega muuseumi loodusenurka, räägime Järvamaa loomadest ja loodusest. Loeme  loomamuinasjuttu, uurime loomade jälgi ja kombeid, joonistame, mõistatame.
MIDA PEIDAB MEMME  RIIDEKIRST?
Riided 18.-19. sajandi talupere riidekirstust. Räägime, millest ja kuidas riideid on  tehtud. Kuidas ja millega on riideid läbi aegade värvitud. Näitame meeste ja naiste nii töö- kui peorõivaid. Tutvume ununenud põllukultuuri linaga ja uurime seda lähemalt. Punume rahvuslikku paela või meisterdame pulganuku.
MÄNG ON VÄIKESE INIMESE TÖÖ
Muuseumitundi on võimalik läbi viia nii muuseumis kui tulla kohapeale. Muuseumitöötajal on kaasas kohver endisaegsete mänguasjadega, mis muusemi kogudest on võimalik kaasa võtta. Tänapäeva mänguasjad on võrdluseks lastel endil. Lapsed võrdlevad vanu ja tänapäevaseid mänguasju, räägime sellest, kuidas mänguasju tehti vanasti ja kuidas nüüd. Kas ise ka saab mänguasju teha? Igal mänguasjal on oma lugu. Iga laps saab meisterdada ühe lihtsa mänguasja.
KES TEEB TÖÖD, SEL ON LEIBA
Muuseumitundi on võimalik läbi viia nii muuseumis kui ka tulla kooli/lasteaeda. Muuseumitöötajal on kaasas kohver endisaegsete väiksemõõtmeliste tööriistadega, mis muusemi kogudest on võimalik kaasa võtta. Tööriistadega seoses räägitakse vana aja töödest (18.-19.sajandil) nii linnas kui maal. Arutletakse, milliseid töid teevad tänapäeva vanemad, milliseid tööriistu vajavad nemad. Meisterdame või joonistame ise tööriistu. Räägime ametitest.
APTEEK, AITA!
Muuseumitundi viib läbi proviisor Aili Rammo. Lastega räägitakse apteegi vajalikkusest, seal tehtud rohtudest, apteekri ametile vajalikest kutseoskustest, töövahenditest. Uuritakse ravimtaimi ja nende omadusi. Proovitakse uhmerdada ja kaaluda endisaegse apteegikaaluga, pakendada „mänguravimit” nii, nagu seda tehti veel 50 aastat tagasi kõikides apteekides.

Põhikooli vanemale astmele ja gümnaasiumiõpilastele.
„MIS ON MUUSEUM?”
On mõeldud nendele, kes alustavad ajalooõpinguid. Tundi saab läbi viia ainult muuseumis. Tutvustatakse, mis on muuseum, mida kogub ja säilitab, kuidas kasutada kartoteeke, interneti võimalused, fondihoidlad, museaalidega ümberkäimine, museaalide säilitamise põhinõuded jm.
MUINASAEG JÄRVAMAAL
Püsiekspositsiooni muinasaja teematoas tutvustame Järvamaalt leitud arheoloogiliste leidude põhjal siinset loodust, loomi, kiviaegsete inimeste töövahendeid ja eluviisi. Tutvume nende usundite ja matusetavadega. Saab jahvatada teri jahvekiviga, joonistada leidude järgi.
KESKAEG JÄRVAMAAL
Püsiekspositsiooni väljapanekute põhjal tutvustame paide Ordulinnuse rajamise ja Paide linna kujunemise lugu ning Jüriöö ülestõusu, Liivi sõja ja Põhjasõjaga seotud sündmusi Järvamaal. Räägime ametitest, mida keskaegses linnas peeti.

Detsembris etteregistreerimisel gruppidele jõuluprogramm. Seekord teemal „Sõja-aja jõulud“.
Jälgige reklaami!

KÜLASTUSINFO:
JärvamaaMuuseumi püsiekspositsiooniga on võimalik tutvuda iseseisvalt teisipäevast laupäevani kella 10.00 - 18.00-ni.

Programmijuhiga kokkuleppel ekspositsiooni tutvustus esmaspäevast reedeni kella 8.00-16.00.
Muuseumitunnid leppida kokku vähemalt nädal enne soovitud külastusaega.
Muuseumitunni tasu 0,50 senti (kuni 30 inimest) + giiditasu 8€. Eelkooliealised piletita.
Väljaspool muuseumi muuseumitunni tasu 12 €, millele lisandub transpordikulu 0,20 senti/km.
Lepingulistele partneritele muuseumitunni soodustus 25% ja piletisoodustus 50%.
Lepingu sõlmimiseks palume võtta ühendust Järvamaa Muuseumi direktori kt Valev Väljaotsaga tel 38 51 867.

Info ja registreerimine: 38 51 867; 52 17 773

Kommentaare ei ole: